تحلیل مسائل ژئوتکنیکی به‌کمک نرم‌افزار آباکوس (ABAQUS)

در سال‌های اخیر، از نرم‌افزار آباکوس به‌صورت گسترده‌ای در تحلیل مسائل پیچیده مهندسی بهره‌برداری شده‌است. به‌صورتی‌که می‌توان موارد خاصی از مسائل مهندسی را مثال آورد که برای تحلیل آن‌ها، آباکوس تنها گزینه عملی و دردسترس باشد. از آنجایی‌که کاربرد این نرم‌افزار محدود به یک یا چند رشته مهندسی نیست، بنابراین کسب مهارت استفاده از آن نیز مستلزم یادگیری هدفمند درحوزه مسائل یک رشته مهندسی خاص است. در گروه عمران‌پارسیان، دوره آموزش آباکوس ویژه مهندسان ژئوتکنیک برای پوشش دادن به نیاز اکثریت فعالان این رشته مهندسی طراحی شده و از علاقمندان دعوت به‌عمل آمده تا کیفیتی متفاوت در یادگیری مهارت‌های نرم‌افزاری را تجربه نمایند.

اهداف دوره:

شرکت‌کنندگان این دوره، با اصول و مبانی مدلسازی مسائل ژئوتکنیکی آشنا می‌شوند. علاوه‌بر آموزش محدودیت‌ها و مزایای مدل‌های رفتاری ژئوتکنیکی آباکوس، استفاده از نتایج آزمون‌های آزمایشگاهی برای کالیبره‌کردن مدل‌های رفتاری نیز آموزش داده می‌شود. روش حل همزمان معادلات جریان سیال و تنش-کرنش نیز تشریح شده تا آشنایی کافی با مدلسازی رفتار محیط‌های متخلخل به‌عنوان یک تفاوت اساسی در رفتار مصالح خاکی با مصالحی مانند چوب، فولاد و غیره ایجاد شود. برای تثبیت و تبسیط مهارت کار با نرم‌افزار، مثال‌های متنوعی از جنبه‌های مختلف مسائل ژئوتکنیکی مورد بررسی قرار گرفته تا ضمن تولید اعتمادبه‌نفس  دانش‌پذیران در تحلیل مسائل عددی ژئوتکنیکی، مهارت نسبی برای ورود به بازارکار نیز ایجاد گردد.

babaqus-geo-2

 مخاطبان دوره:

این دوره برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران، معدن و نفت و همچنین برای پژوهش‌های عددی ژئوتکنیکی در مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا، می‌تواند مفید واقع‌شود. برای شرکت در دوره آموزشی، پیش‌نیازهایی چون مهارت‌های ابتدایی در کار با نرم‌افزار آباکوس، گذراندن واحد المان‌محدود و محیط‌های پیوسته، مکانیک‌خاک و پی پیشرفته نیاز نبوده و مبانی نظری مذکور، در مدت برگزاری دوره، تشریح می‌شود.

نویسنده: رضا شهبازی

برای آگاهی از سرفصل های دوره لطفا فایل PDF سرفصل ها را مطالعه بفرمایید.

هیئت علمی عمران پارسیان

با اعضای هیئت علمی آموزشگاه عمران پارسیان آشنا شوید

برنامه کلاس های عمران پارسیان!

از برنامه تشکیل کلاس های عمران پارسیان مطلع شوید

همرسانی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید