معرفی دوره ی پاسخ زمین (Site Effect)

معرفی دوره

مشاهدات واقعی و همچنین مطالعات تئوریک نشان داده‌اند که خصوصیات لایه‌های خاکی سطحی، به‌شدت امواج زلزله را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به‌این‌ترتیب که جنس و ضخامت لایه‌های خاک، منجر به تغییر ویژگی‌های موج رسیده به سطح و سازه‌های سطحی می‌گردد. چنین عاملی به‌عنوان اثرات محلی ساختگان شناخته می‌شود. مطالعه پراکندگی آسیب‌های ایجادشده در زلزله‌های مختلف مبین اهمیت تأثیر ساختگان بر مشخصات زمین‌لرزه هست. از سویی دیگر اثرات محلی ساختگان نقش مهمی در طراحی مقاوم در برابر زلزله ایفا می‌نمایند و بایستی برای هر ساختگان به‌صورت مجزا با آن برخورد لازم صورت پذیرد. بنابراین بررسی لایه‌های خاکی محیط و تحلیل پاسخ زمین‌بر رفتار سازه‌های زیرزمینی و سطحی مستقر در سایت، بسیار حیاتی و الزامی خواهد بود. (پاسخ زمین)

پاسخ زمین

برای بررسی این موضوع عمد تا از تئوری انتشار یک‌بعدی موج در مصالح استفاده می‌شود که با توجه به رفتار غیرخطی خاک، لازم خواهد بود از نرم‌افزارهای مناسب، نظیر EERA-NERA and Deepsoil استفاده گردد که هر یک دارای توانایی‌های خاصی در تحلیل پاسخ زمین می‌باشند. با توجه به اهمیت چنین تحلیل‌هایی، موسسه عمران پارسیان اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی باهدف تحلیل پاسخ زمین با سه نرم‌افزار ذکرشده کرده است. این دوره، جزو اولین دوره‌ها در سطح کشور با چنین هدفی بوده و در آن آموزش گام‌به‌گام مدل‌سازی در قالب مثال‌های کاربردی و بیان تئوری‌های علمی مرتبط با هر مثال بیان می‌گردد که باعث متفاوت شدن آن می‌گردد.

پاسخ زمین 2

اهداف دوره:

شرکت‌کنندگان این دوره، با اصول و مبانی رفتار دینامیکی و انتشار موج در محیط خاکی آشنا می‌شوند. ویژگی اصلی این دوره، آموزش نرم‌افزارها در قالب مثال‌های متنوع هست که منجر به تسریع بادگیری و تثبیت بهتران در دانش‌پذیر می‌گردد. همچنین نتایج نرم‌افزارها و روش‌های مختلف نیز باهم مقایسه می‌گردد تا مقایسه بین روش‌ها امکان‌پذیر گردد. در مثال‌های مختلف، نکات مهم مدل‌سازی بیان‌شده و همچنین محدودیت‌ها، مزایا و کاربرد هر نرم‌افزار شرح داده می‌شود. در انتهای دوره، انتظار می‌رود  دانش‌پذیران توانایی تحلیل پاسخ زمین را کسب کرده و از مهارت نسبی برای ورود به بازار کار نیز برخوردار گردند.

مخاطبان دوره:

این دوره برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران و همچنین برای پژوهش‌های عددی ژئوتکنیکی در مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد و دکترا، می‌تواند مفید واقع‌شود. جهت آگاهی بیشتر درخصوص  سر فصل های این دوره فایل PDF را مشاهده نمایید.  

Download “سرفصل تحلیل پاسخ زمین دکتر قلیزاده” سرفصل_تحلیل_پاسخ_زمین_دکتر_قلیزاده.pdf – 399 بار دانلود شده است – 741 KB

نویسنده: اسماعیل قلیزاده

هیئت علمی عمران پارسیان

با اعضای هیئت علمی آموزشگاه عمران پارسیان آشنا شوید

برنامه کلاس های عمران پارسیان!

از برنامه تشکیل کلاس های عمران پارسیان مطلع شوید

همرسانی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید