ارزیابی و بهسازی لرزه ای سازه ها با استفاده از نرم افزارهای SAP2000 و ETABS

با توجه به پیشرفت علم و آیین نامه های زلزله، تغییر کاربری ساختمان ها و خسارت های وارده به سازه ها در پی وقوع زمین لرزه های گذشته، نیاز به مقاوم سازی در بسیاری از سازه ها احساس می شود. لذا شناخت، تحلیل و ارزیابی سازه های موجود و تعیین میزان نیاز سازه به مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ، همچنین ارائه طرح های لازم جهت تقویت های عناصر سازه ای امری ضروری است. بسیاری از مهندسین تنها به طراحی ساختمان های جدید براساس آیین نامه های موجود می پردازند در حالیکه شناخت ساختمان های موجود و شناخت نیاز آنها به مقاوم سازی از جایگاه والایی در امر مهندسی عمران برخوردار می باشد.

اهداف دوره بهسازی لرزه ای:

مفاهیم طراحی بر اساس عملکرد مطابق با نشریه 360 (دستورالعمل بهسازی ساختمان های موجود) ،تحلیل استاتیکی غیر خطی و کاربرد آنها در ارزیابی و بهسازی لرزه ای ساختمان های فولادی و بتنی، نحوه ی انجام تحلیل استاتیکی غیر خطی در نرم افزار SAP2000 و ETABS کارایی و دقت آنالیز های دینامیکی غیر خطی، همچنین دامنه کاربرد وسیع آنها و همچنین توسعه امکانات محاسباتی نرم افزاری، سبب استفاده روزافزون آنها در ارزیابی های مختلف سازه ای شده است. در این دوره علاوه بر مروری بر مفاهیم تحلیل های خطی و غیرخطی، تحلیلی های استاتیکی غیر خطی، تحلیلی های تاریخچه زمانی غیر خطی، انتخاب و تهیه شتابنگاشت، مقیاس نمودن آن براساس استاندارد 2800، نحوه ی انجام آنالیز IDA تشریح می گردد. به علاوه ضمن بیان نحوه ی مدلسازی مفاصل غیر خطی درنرم افزار که نقش مهمی را در مدلسازی رفتار غیر خطی سازه ایفا می کنند نحوه ی انجام تحلیل استاتیکی غیر خطی(پوش آور) در انواع سیستم های مقاوم جانبی فولادی و قاب های خمشی بتن مسلح بصورت گام به گام توضیح داده خواهد شد.

dynamics-etabs-2013-1

مخاطبان دوره:

این دوره برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران، سازه و زلزله و همچنین برای پژوهش‌های عددی سازه و زلزله در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، می‌تواند مفید واقع شود. به علاوه مهندسین و کارشناسان شرکت هایی که نیاز به ارزیابی لرزه ای سازه ها براساس تحلیل های غیرخطی دارند می تواند بسیار پرکاربرد باشد.  برای شرکت در دورة آموزشی، آشنایی با علم مهندسی عمران، سازه و زلزله نیاز بوده و آشنایی کامل کار با نرم‌افزار، روش‌های عددی، رفتارهای لرزه ای، تحلیل های غیرخطی، روش های بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای و مبانی تئوری مسائل مختلف تا حد امکان، در مدت برگزاری دوره، تشریح می‌گردد.

نویسنده: محمدحسین احمدی

برای کسب اطلاعات بیشتر سرفصل های دوره بهسازی لرزه ای را دانلود نمایید.

هیئت علمی عمران پارسیان

با اعضای هیئت علمی آموزشگاه عمران پارسیان آشنا شوید

برنامه کلاس های عمران پارسیان!

از برنامه تشکیل کلاس های عمران پارسیان مطلع شوید

همرسانی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید