معرفی نرم‌افزار اپنسیس برای مهندسان سازه و زلزله

معزفی نرم افزار اپنسیس

معزفی نرم افزار اپنسیس

با توجه به پیشرفت علم مهندسی عمران و آیین نامه ها، نیاز به طراحی سازه های پیشرفته و پیچیده نظیر ساختمان های بلند با سیستم های نوین احساس می شود. همچنین امروزه استفاده از تحلیل های دقیق و پیشرفته شامل تحلیل های استاتیکی و دینامیکی، خطی و غیرخطی و مودال و فزاینده در ساختمان ها بیش از پیش مورد نیاز بوده و به دلیل وجود نرم افزارهای دقیق با سرعت بالا انجام اینگونه تحلیل ها به آسانی میسر گردیده است. یکی از جدیدترین و مهمترین نرم افزار ها در این حوزه که به صورت روش مدلسازی ماکرو در مهندسی عمران، سازه و زلزله می تواند مورد استفاده قرار گیرد نرم افزار OPENSEES می باشد. این نرم افزار علاوه بر سرعت و دقت بالای تحلیل (مخصوصا تحلیل های غیرخطی) شامل رفتار خطی و غیرخطی بسیاری از مصالح بوده و به صورت کد باز در اختیار کاربران قرار دارد. لذا آشنایی با این نرم افزار پرکاربرد در تحلیل سازه های موجود و تحلیل و طراحی سازه های جدید کمک شایانی به مهندسی عمران خواهد کرد.

اهداف دوره اپنسیس :

آموزش و نحوه استفاده از نرم افزار OPENSEES در این دوره به دلایل وجود مزایا و قابلیت های فراوان این نرم افزار انجام می گیرد. ازجمله قابلیت‌های نرم‌افزار OPENSEES وجود المان های متعدد و تنوع رفتارهای مصالح بوده که براساس رفتار واقعی سازه ها صحت سنجی شده اند. همچنین سرعت بالای تحلیل های خطی و غیرخطی با دقت بالا از مزایای این نرم افزار به شمار می رود. به علاوه به دلیل اینکه به صورت کد باز در اختیار کاربران قرار دارد می توان مصالح متنوعی را متناسب با نیاز سازه مورد بررسی در آن تعریف کرد. از دیگر مزایا ماهیت دانشگاهی این نرم‌افزار بوده و باعث شده که نرم‌افزاری مناسب و قابل‌اطمینان برای انجام پژوهش‌های سازه و زلزله باشد. همچنین بدون نیاز به کرک نمودن نرم‌افزار، آخرین نسخه‌ از آن با قابیلت اعتماد بالای نتایج در دسترس می باشد.

مخاطبان دوره:

این دوره برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران، سازه و زلزله و همچنین برای پژوهش‌های عددی سازه و زلزله در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، می‌تواند مفید واقع شود. به علاوه مهندسین و کارشناسان شرکت هایی که نیاز به ارزیابی لرزه ای سازه ها براساس تحلیل های غیرخطی دارند می تواند بسیار پرکاربرد باشد.  برای شرکت در دورة آموزشی، آشنایی با علم مهندسی عمران، سازه و زلزله نیاز بوده و آشنایی کامل کار با نرم‌افزار، روش‌های عددی، رفتارهای لرزه ای، تحلیل های غیرخطی و مبانی تئوری مسائل مختلف تا حد امکان، در مدت برگزاری دوره، تشریح می‌گردد.

نویسنده: محمدحسین احمدی

جهت آگاهی بیشتر در خصوص سرفصل‌های دوره آموزش نرم‌افزار اپنسیس، لطفاً فایل pdf را مطالعه فرمایید.

هیئت علمی عمران پارسیان

با اعضای هیئت علمی آموزشگاه عمران پارسیان آشنا شوید

برنامه کلاس های عمران پارسیان!

از برنامه تشکیل کلاس های عمران پارسیان مطلع شوید

همرسانی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید