دوره مدل سازی،تحلیل و طراحی جداسازهای لرزه‌ای در ساختمان‌ها با SAP

دوره نرم افزار SAP

دوره نرم افزار SAP

به‌طور مرسوم بهسازی سازه‌های ساختمانی بر اساس افزایش ظرفیت و مقاومت سازه در برابر زلزله با به‌کارگیری روش‌هایی مثل استفاده از دیوارهای برشی، قاب‌های مهاربندی، ورق‌های تقویتی و … انجام می‌پذیرد. بااین‌وجود این‌گونه روش‌ها معمولاً باعث افزایش شتاب طبقات می‌شوند. به همین دلیل حتی اگر خود سازه آسیب جدی نبیند، اجزای غیر سازه‌ای خرابی‌های چشمگیری را در طی زلزله‌های بزرگ تحمل می‌کنند. این موضوع در ارتباط با سازه‌هایی که ارزش محتویات آن‌ها از خود سازه بیشتر است، غیرقابل‌قبول است. جهت کم کردن دریفت و نیز شتاب طبقات به‌طور همزمان مفهوم جداسازهای لرزه‌ای مطرح گردید. موضوع جداسازهای لرزه‌ای در چند سال اخیر حجم زیادی از پایان‌نامه‌های دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد و دکتری را به خود اختصاص داده است و از طرفی نیز هیچ دوره تخصصی و منظمی در رابطه با جداسازهای لرزه‌ای در سطح آموزشگاه‌های کشور وجود ندارد که این موضوع نیاز به دوره‌ای تخصصی در این زمینه را دوچندان می‌کند.

اهداف دوره تحلیل و طراحی ساختمان‌های مجهز به جداساز لرزه‌ای:

از آنجائی که برای تحلیل سازه‌های بهسازی شده با جداساز لرزه‌ای نیاز به تحلیل‌های استاتیکی و دینامیکی غیرخطی است، پیش‌نیاز این دوره، مباحث مربوط به تحلیل غیرخطی سازه‌ها با استفاده از نرم‌افزار SAP است. در این دوره پس از بررسی معادلات ارتعاش سیستم‌های یک درجه آزادی، موضوع کنترل غیرفعال سازه‌ها مطرح گردیده و معادلات مربوط به آن توضیح داده می‌شود. سپس به معرفی جداسازهای لرزه‌ای پرداخته‌شده و چگونگی عملکرد آن‌ها در کاهش نیاز لرزه‌ای توضیح داده خواهد شد. در ادامه انواع جداسازهای لرزه‌ای با بررسی جزئیات آن‌ها تشریح خواهند شد و طراحی جداسازهای لرزه‌ای با هسته سربی بر اساس نشریه 523 معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردي رياست جمهوری بررسی خواهد شد.سپس به معرفی لینک‌های غیرخطی Rubber Isolator و GAP پرداخته‌شده و نحوه مدل‌سازی جداسازهای لرزه‌ای در نرم‌افزار با استفاده از خروجی‌های طراحی تشریح خواهد شد.

در ادامه نیز به مدل‌سازی یک ساختمان بتنی بهسازی شده با جداساز لرزه‌ای پرداخته‌شده و نحوه استخراج خروجی‌ها تشریح خواهد شد.دانشجویان پس از گذراندن این دوره قادر به مدل‌سازی، تحلیل و طراحی جداسازهای لرزه‌ای خواهند بود.

مخاطبان دوره:

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای  مهندسی عمران گرایش‌های سازه و زلزله- کلیه مهندسان عمران تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی که در حوزه‌‌ی مهندسی عمران، مقاوم‌سازی و بهسازی ساختمان‌ها فعالیت می‌‌نمایند. دانشجویان این دوره بایستی بر اصول اولیه درس دینامیک سازه‌ها، انواع تحلیل‌های خطی و غیرخطی، تحلیل‌های استاتیکی و دینامیکی اشراف کامل داشته باشند و لذا این دوره بیشتر برای دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد توصیه می‌‌گردد. همچنین لازم است که دانشجویان محترم قبلاً دوره‌های مربوط به آموزش مقدماتی نرم‌افزار SAP2000 را گذرانده باشند.

نویسنده: پویا زرپرور

برای دیدن سرفصل های دوره جداسازی لرزه ای به فایل PDF سرفصل ها مراجعه کنید

هیئت علمی عمران پارسیان

با اعضای هیئت علمی آموزشگاه عمران پارسیان آشنا شوید

برنامه کلاس های عمران پارسیان!

از برنامه تشکیل کلاس های عمران پارسیان مطلع شوید

همرسانی کنید:

دیدگاهتان را بنویسید